Nedvomno je sonce močan vir energije in čeprav lahko zaenkrat zberemo le majhen delček te energije, izkoriščanje te moči z namestitvijo solarnih panelov lahko pomembno vpliva na naš planet. Dejstvo je, da uporaba sončne energije vsako leto narašča, še vedno pa se srečuje s številnimi izzivi.
Medtem ko so v preteklosti sončno energijo precej kritizirali, češ da je draga in neučinkovita, se je moč sonca izkazala za izjemno koristno – ne samo za okolje, ampak tudi za zasebno gospodarstvo.
Zaradi razpoložljivosti in cenovni ugodnosti oz. vedno bolj konkurenčnih cen sončnih plošč, je sončna energija postala glavni vir energije za vedno več gospodinjstev. Tehnologija se je v zadnjih letih drastično izboljšala in se dopolnjuje z baterijami za shranjevanje. Sončna energija tako postaja bistveno učinkovitejši vir čiste energije.
Vendar pa kot na vseh področjih tudi tukaj naletimo na določene ovire, ki predstavljajo določene slabosti izkoriščanja solarne energije. V nadaljevanju si pogledamo prednosti in slabosti.
Vsebina
Prednosti izkoriščanja sončne energije
1. Obnovljiv vir energije
Med vsemi koristmi sončnih korektorjev je najpomembnejša stvar dejstvo, da je sončna energija resnično obnovljiv vir energije. Lahko se izkorišča povsod po svetu in je na voljo vsak dan. Za razliko od drugih virov energije (npr. fosilna goriva), sončne energije ne more zmanjkati.
Solarna energija bo dostopna, dokler imamo sonce, zato bo sončna svetloba na voljo še vsaj 5 milijard let, ko bo po mnenju znanstvenikov sonce ugasnilo.
2. Zmanjša račune za elektriko
Ker boste pokrili kar nekaj vaših energetskih potreb z električno energijo, ki jo je ustvarila sončna elektrarna, se bodo vaši računi za energijo znižali. Koliko prihranite bo odvisno od velikosti sončne elektrarne in vaše povprečne porabe električne energije ali toplote.
Če ste npr. podjetje, ki uporablja komercialne sončne kolektorje, ima ta namestitev lahko precejšnje koristi, ker lahko tako velika sistem bistveno pomaga pri prihrankih električne energije.
Poleg tega ne boste samo prihranili pri stroških za električno energijo, ampak boste lahko tudi plačani za vso presežno energijo, ki jo boste izvozili v omrežje, na katerega ste priključeni. Seveda to velja ob dveh pogojih – da ustvarite več električne energije, kot jo porabite in da je vaša sončna elektrarna priključena na omrežje.
3. Uporaba za različne namene
Sončna energija se lahko uporabi za različne namene. Električno energijo lahko ustvarite (fotovoltaika) ali z njo ogrevate (solarno ogrevanje). Sončna energija se lahko uporabi za proizvodnjo električne energije na območjih brez dostopa do energetskega omrežja, za destilacijo vode v regijah z omejenim oskrbo s čisto vodo ali za napajanje satelitov v vesolju.
Solarna energija se lahko integrira tudi v materiale, ki se uporabljajo za stavbe. Ne dolgo nazaj je eno od podjetij predstavilo transparentna okna na solarno energijo.
4. Nizki stroški vzdrževanja
Sončne elektrarne na splošno ne zahtevajo veliko vzdrževanja. Morajo biti le relativno čiste, zato nekajkrat na leto poskrbite za profesionalno čiščenje. Če ste v dvomih, se lahko vedno zanesete na specializirane čistilne družbe, ki to storitev ponujajo in ni preveč draga.
Večina zanesljivih proizvajalcev sončnih panelov ponuja garancijo od 20 do 25 let.
Ker sončni paneli nimajo gibljivih delov, ni možnosti poškodb ali obrabe. Pretvornik je običajno edini del, ki ga je treba po 5 do 10 letih zamenjati, ker nenehno pretvarja sončno energijo v elektriko in toploto. Poleg pretvornika potrebujejo vzdrževanje še kabli, da se zagotovi, da vaš sončni sistem deluje z največjo učinkovitostjo.
Po začetni investiciji torej lahko pričakujete zelo malo tekočih stroškov za vzdrževanje in popravila.
5. Napredna tehnologija
Tehnologija na področju sončne energije nenehno napreduje, sploh prihodnost napovedujejo še večji razvoj in izboljšave. Inovacije v kvantni fiziki in nanotehnologiji lahko potencialno povečajo učinkovitost sončnih kolektorjev in tako podvojijo ali celo potrojijo moč solarne energije.
Slabosti izkoriščanja sončne energije
1. Stroški začetne investicije
Začetna investicija v nakup solarnega sistema je precej visoka. Ta vključuje stroške za nakup solarnih panelov, pretvornika, baterij, ožičenja in namestitve. Kljub temu se sončne tehnologije nenehno razvijajo, zato lahko predvidevamo, da se bodo cene v prihodnosti znižale.
2. Odvisnost od vremena
Čeprav lahko sončno energijo zbirate tudi v oblačnih in deževnih dnevih, se učinkovitost sončnega sistema zmanjša. Solarne plošče so za učinkovito zbiranje sončne energije odvisne od sončne svetlobe. Zato lahko nekaj oblačnih ali deževnih dni opazno vpliva na energetski sistem. Upoštevati morate tudi, da sončne energije ni mogoče zbrati ponoči.
Po drugi strani pa, če potrebujete tudi rešitev za ogrevanje vode ali zbiranje energije ponoči ali v zimskem času, so termodinamične plošče alternativa, o kateri je smiselno razmisliti.
3. Skladiščenje sončne energije je drago
Solarno energijo običajno uporabite tako ali pa jo shranite v velike baterije. Te baterije, ki so namenjene uporabi, če niste priključeni na omrežje, se lahko napajajo čez dan, tako da ponoči uporabljate shranjeno sončno energijo. To je dobra rešitev za uporabo sončne energije čez cel dan, vendar je tudi precej draga.
V večini primerov je pametneje, da ste priključeni na lokalno omrežje in uporabljate sončno energijo čez dan, ponoči pa jo jemljete iz omrežja. Na srečo je potreba po energiji običajno višja čez dan, tako da je ponoči ne potrebujete preveč.
4. Potrebuje veliko prostora
Več električne energije boste želeli zgenerirati, več sončne svetlobe boste potrebovali, kar pomeni več solarnih panelov. Solarne PV plošče zahtevajo veliko prostora in nekatere strehe niso dovolj velike za namestitev vseh sončnih kolektorjev, ki bi jih radi imeli.
Alternativa je namestitev posameznih plošč na vašem dvorišču, vendar morajo imeti dostop do sončne svetlobe. Če nimate prostora za vse, ki ste jih želeli, se lahko odločite za namestitev manjšega števila in tako še vedno zadovoljite vsaj nekaj vaših potreb po energiji.
5. Povezava z onesnaževanjem
Čeprav je onesnaževanje v povezavi s sistemi sončne energije veliko manjše v primerjavi z drugimi viri energije, je tudi sončna energija lahko povezana z onesnaževanjem. Prevoz in montaža sončnih sistemov sta npr. povezana z emisijo toplogrednih plinov.
Obstajajo tudi nekateri strupeni materiali in nevarni izdelki, ki se uporabljajo med proizvodnim procesom sončnih fotovoltaičnih sistemov, ki lahko posredno vplivajo na okolje.
Kljub temu sončna energija onesnažuje veliko manj kot drugi alternativni viri energije.
VIR (1) Solar Power Europe
Mateja Cvetko
Latest posts by Mateja Cvetko (see all)
- C vitamin: Ključni Element za Zdravje in Odpornost - December 18, 2023
- Ženske Jope: Udobnost, Stil in Toplina v Hladnejših Mesecih - November 16, 2023