Pohodniška oprema za večdnevne pohode – kakšen je seznam? To je vprašanje, ki se zelo pogosto zastavlja. Torej na to vprašanje ni enega samega odgovora. Odvisno je od cilja, podnebja, trajanja pohoda itd. Toda še vedno je veliko opreme, ki je za vse našteto enaka.
Lahek pohodniški šotor
Ker se odpravljamo na dolge pohode, bomo šotor nosili dolge dneve, morda tudi dolge tedne. Zato je zelo pomembno, da je šotor:
- Čim lažji
- Sprejme 3 osebe – to pomeni, da bo dovolj velik, da ima dovolj prostora za naše nahrbtnike
- Neprepustnost (naveden vodni stolpec v mm) 3000 mm in 4000 mm
- Več – namenskost (ker ne želimo vsako leto kupiti novega šotora) – nam bo v prihodnosti omogočal različne vrste potovanj (kolesarjenje, potovanje v različnih letnih časih itd.). Pohodniška oprema je lahko poceni, če pa želite kakovost, morate včasih plačati višjo ceno.
- Predprostor, ki vam bo v primeru dežja omogočala celo kuhanje na suhem.
- Enostaven za postavljanje in pospravljanje
Poudarek morate dati še na kondenzacijo. Tej se je težko izogniti. Verjetno ga boste morali čez dan ob pavzah vzeti ven in ga posušiti.
Lahka spalna vreča
Spalna vreča mora biti podobno kot šotor čim bolj majhna, lahka in topla
Zračne podloge
Če želite biti na toplem, je pomembno imeti dobro zračno blazino. Lahko imate najtoplejšo spalno vrečo na svetu, če pa vas podloga ne izolira od mrzlih tal, vas bo na koncu zeblo!
Kuhalnik in oprema kuhanje
Tukaj je zadnje čase vse bolj popularen štedilnik na gorivo. Zakaj se ne uporablja plinskega štedilnika? Preprosto zato, ker je težko povsod najti plinske jeklenke, prilagojene vrsti gorilnika in ko so prazne, pogosto končajo v smeteh. Štedilniki na gorivo delujejo bencin, neosvinčen bencin in celo na diesel. Odlično delujejo tudi na visoki nadmorski višini ali pri negativnih temperaturah. Gotovo se ga morate naučiti uporabljati in zahteva malo vzdrževanja, vendar se splača! Oprema za kuhanje vsebuje lonec, 2 vilici, švicarski vojaški nož in to je to!
Nahrbtniki za pohodništvo
Razmerje med kakovostjo in ceno nahrbtnikov Gregory je resnično dobra. Izpolnjujejo vsa merila dobrega nahrbtnika (ločeni žepi, trdno hrbtišče, široke in udobne naramnice, precej veliki, super močni) in stanejo veliko manj kot ostale blagovne znamke.
Pohodne palice
Pohodne palice morajo biti vzdržljive, zložiti se morajo na čim manjši volumen in biti morajo lahke. Kar se tiče anti-shock sistema je stvar posameznika. Nekaterim gre glasnost takih palic na živce, ostali pa to preslišijo in imajo raje udobnost.
Pohodniški čevlji
Običajno se na pot vedno odpravimo z nizkimi čevlji, saj so zelo vsestranski in jih lahko uporabimo za pohodništvo, če nismo v visokogorju. Vendar pa za melišča in za skalnat svet v visokogorju priporočamo ustrezne visoke čevlje, ki varujejo vaše gležnje.
Pohodniška oprema za večdnevne pohode – Pohodniška oblačila
Vedno se moramo oblačiti v plasteh, da smo čim bolj vsestranski. Tu je kratek seznam oblačil, ki jih vzamemo s seboj:
- 1 x Vodoodporna plast
- 1 x lahka puhovka
- 1 x plast z dolgimi rokavi
- 3 x zračne majice (merino ali druge)
- 1 x pohodniške hlače (material, ki se hitro suši)
- 1 x kratke hlače
- 3 x pari nogavic
- spodnje perilo
- 1 x majhen par rokavic
- 1 x klobuk
- 1 s kapa
- 1 s brisača iz mikrovlaken
Vreme se lahko hitro spremeni na vsakem pohodu, zato vedno priporočamo, da prinesete dodatno izolacijsko plast oblačil, tudi na potovanjih v toplem vremenu. Hitrosušeča oblačila bodo zagotovila, da boste varni in na toplem, ko bodo padle temperature. Na primer, na skoraj vsako pohodniško potovanje vzamemo puhovko s kapuco in zaščito pred dežjem, ne glede na vremensko napoved. Ko se boste odločili obiskati najlepše ferate v dolomitih, imejte to v mislih.
Pri svojem sistemu oblačenja se izognite bombažnim oblačilom, ki se dolgo sušijo in vlečejo toploto iz telesa. Namesto tega nosite hitro suhe sintetične plasti. Mokra oblačila vas bodo ohladila do kosti, takoj ko se ustavite.
Ostala oprema
Steklenica s filtrom za tekočino. To je del opreme, ki jo rabi vsak pohodnik na daljših pohodih Filtrne stekleničke omogočajo varno pitje vode kjer koli (en filter zadostuje za 1000 litrov vode). Je še bolj učinkovit kot tablete za čiščenje vode. Izberite steklenice, ki so praktične, ekološke, ekonomične.
Polnilnik na sončne celice
Veliko sodobnih pohodnikov uporablja tudi veliko elektronske opreme. Vsa ta oprema pa rabi tudi baterije, ki jih morate polniti. Priskrbite si polnilnik na sončne celice, ki bo poskrbel, da bodo vaše baterije vedno polne. Za naprave, ki so bistvenega pomena, kot na primer naglavna svetilka, si poleg polnilne baterije priskrbite tudi navadne. Izberite si naglavno svetilko, ki ima zamenljiv vložek za baterije. Ena takih je čelna svetilka Petzl Actik Core, ki omogoča, da polnilno baterijo zamenjate z navadno, ko vam gre za nohte.
Elektronska oprema
- 1 x izjemno lahek prenosnik
- 1 x pametni telefon
- 1 x GoPro kamera
- 1 x zunanji trdi disk
- Kabli in baterije
Hrana in tekočina
Poleg vsega naštetega bo v nahrbtnikih še voda in hrana. Zdrava prehrana je na tako dolgih poteh ključnega pomena. Naporen ritem in izčrpajoči večdnevni pohodi bodo za vaše telo preizkušnja. Priskrbite si prehranska dopolnila, vitamine in magnezij.
Navigacija
Topo karta in zanesljiv kompas sta dve navigacijski komponenti, ki vas morata spremljati na vsakem potovanju. Sta zanesljiva, lahka, trpežna in jima zagotovo nikoli ne zmanjka baterij. Lahko vam pomagajo, da bi se izgubili ali vam pomagajo znova najti pot. Vendar ne bodo koristili, če jih ne znate uporabljati. Zato se naučite, kako uporabljati zemljevid in kompas ter kako preprečiti, da bi se izgubili, preden se odpravite na pohod. Priporočamo tudi, da svoje karte hranite v prozorni, nepremočljivi vreči, da bodo suhe in zaščitene.
Naprave GPS in telefonske aplikacije so odlično orodje za dopolnitev zemljevida in kompasa. Če nameravate redno uporabljati GPS, boste morali imeti s seboj napajalnik USB, če bo napravi zmanjkalo baterije. Čeprav so orodja GPS lahko zelo priročna in uporabna na poti, nikoli ne smejo popolnoma nadomestiti vašega zemljevida in kompasa.
Zaščita pred soncem
Zaščita pred soncem je izjemno pomemben del vsakega potovanja. Tudi če se pričakuje samo oblačno vreme. Zaščita pred soncem, balzam za ustnice spf, sončna očala (po možnosti polarizirana), klobuk in zaščitna oblačila bi morali biti nujni na vsakem pohodu. Opekline, krvave razpokane ustnice in stanja, kot je snežna slepota, so lahko resen problem, če soncu ne izkažemo spoštovanja.
Zaključek
Pohodniška oprema za večdnevne pohode mora biti skrbno načrtovana. Če kakšen kos opreme pozabite doma, na pohodu ne bo trgovine, kamor boste lahko skočili po nakupih.
(1) Cleverhiker
Mateja Cvetko
Latest posts by Mateja Cvetko (see all)
- C vitamin: Ključni Element za Zdravje in Odpornost - December 18, 2023
- Ženske Jope: Udobnost, Stil in Toplina v Hladnejših Mesecih - November 16, 2023