Nasveti za zaščito otrok v poletni vročini. Prihaja vroče vreme in treba bo skrbno paziti na dojenčke in majhne otroke. Zaradi potenja lahko hitro izgubijo telesno tekočino, kar lahko privede do dehidracije. Redno morajo piti, nositi lahka oblačila in biti na hladnem. Poglejmo si kakšni so nasveti za zaščito otrok v poletni vročini.
Dojenčki in majhni otroci morda ne bodo imeli zgodnjih znakov in simptomov vpliva vročine. Morda so videti slabo ali bolj razdražljivi kot običajno. Imajo bolj suho kožo in nočejo piti ali imajo manj mokre plenice kot običajno. Mehko mesto na vrhu otroške glave (fontanela) je lahko tudi nižje kot običajno.
Nasveti za zaščito otrok v poletni vročini
Kadar dojenčka ali majhnega otroka hladite med vročinskim valom, si morate zapomniti, da njihova telesa niso enaka večjim otrokom ali odraslim in se na toploto odzivajo drugače.
- Dojenčka ali majhnega otroka poleti oblecite v lahka, ohlapna oblačila, kot sta telovnik in plenica. Redno jih kopajte v mlačni – ne hladni vodi. Če se vaš otrok upira kopanju, ga obrišite z gobico ali krpo, namočeno v mlačno vodo.
- Ko date dojenčka ali otroka počivati, izberite najbolj hladno mesto v hiši. Poskrbite, da na posteljici ni odej in da zrak lahko kroži. Dojenčkov nikoli ne puščajte spati v vozičku, saj se lahko pregrejejo.
- Če imate ventilator, ga usmerite proti sredini sobe, da bo zrak krožil, ne neposredno v vašega otroka ali dojenčka.
- Če imate klimatsko napravo, poskrbite, da je v sobi, v kateri vaš otrok spi okoli 20C, da se ne prehladi.
- Če nimate ventilatorja ali klimatske naprave, lahko telo dojenčka ali malčka prekrijete s hladnimi vlažnimi krpami. Okoli posteljice lahko položite tudi odtisnjene mokre brisače ali rjuhe, da ohladite zrak. Redno preverjajte svojega otroka, da se ne prehladi.
Preberite še: Zaščita pred soncem za otroke
Prehranjevanje in pitje
Ohranjanje hidracije vašega otroka je ena najpomembnejših stvari, s katerimi lahko pripomorote v času močne vročine. Zlasti majhni otroci in dojenčki vam ne morejo povedati, da so žejni, zato je pomembno, da poskrbite, da bodo dobili dovolj pijače. Če počakate, da je vaš otrok žejen, je že prepozno, je že dehidriran! Otroci naj pijejo še preden se razvije žeja in zaužijejo dodatno tekočino tudi po potešitvi žeje.
- Mamicam, ki dojijo, med vročinskim valom ni potrebno otroku posebej dajati vode za pitje, saj mu materino mleko zagotavlja vse, kar potrebuje, čeprav bi morale mamice paziti, da pijejo veliko tekočine.
- Če vaš otrok uživa tudi drugo hrano, mu lahko med hranjenjem dajete majhne količine ohlajene kuhane vode.
- Poskrbite, da bo imel otrok ves dan na razpolago pijačo, na primer vodo ali v najslabšem primeru sadni sok. Izogibajte se dajanju sladkih ali gaziranih pijač. Pravzaprav jih lahko še bolj dehidrirajo!
- Če so starejši od 6 mesecev in se z vodo dolgočasijo, jim poskusite čez dan dati kombinacijo zelo razredčenega sadnega soka, zamrznjenih koščkov sadja (pomaranče, lubenica) in domače razredčene lizike iz sadnega soka. Tudi starejšim otrokom bo veliko sadja in solate pomagalo ohranjati raven tekočine.
Če otroci kjub zdravim in uravnoteženim obrokom ne pridobijo vseh potrebnih vitaminov in mineralov iz hrane, se posvetujte s pediatrom. Morda vam bo svetoval, da otroku nekaj časa zraven prehrane dajete prehranska dopolnila za otroke v obliki vitaminov in mineralov.
Kako se ohladiti med potovanjem
V idealnih razmerah je najbolje, da se potovanjem z dojenčkom ali malčkom izogibate v času močne vročine, saj se lahko dojenčki in majhni otroci zelo hitro pregrejejo, zlasti v avtomobilih. Tudi v hladnejših dneh se avtomobili lahko zelo hitro segrejejo na nevarno visoke temperature. Če pa morate dojenčka ali otroka vseeno peljati ven:
- Poskusite potovati v najhladnejšem delu dneva.
- Otroškega sedeža v avtomobilu nikoli ne prekrivajte s preprogo ali brisačo, da ustvarite senco, saj bo to omejilo gibanje zraka okoli otroka, zaradi česar jim bo še bolj vroče.
- Na oknih uporabljajte senčnike. Uporabite brisačo ali senčnik, da pokrijete okno ob dojenčku ali malčku, tako da sonce ne sije neposredno skozi okno.
- Dojenčkov ali majhnih otrok nikoli ne puščajte samih v avtomobilu, ne glede na vreme (tudi v blagem vremenu avtomobili hitro postanejo prevroči za majhne otroke).
- Dojenčkov ne puščajte spati v otroškem vozičku v vročem vremenu – vozički so lahko vroči in brezzračni; poskrbite, da zrak lahko kroži okoli vašega otroka.
Kako se ohladiti ponoči
- Če je mogoče, izberite najbolj hladen prostor v hiši.
- Spalnice ves dan hladite tako, da zaprete žaluzije ali zavese. Pred spanjem vklopite sobni ventilator. Ventilator lahko pustite vklopljen vso noč – vendar nedosegljiv in nikoli usmerjen neposredno na posteljico ali posteljo.
- Odprite okna v več sobah, da ustvarite prepih.
- Pred spanjem jim dajte mlačno kopel ali gobico in pustite, da se posušijo na zraku, medtem ko ležijo na brisači, tako da bo izhlapevanje vode ohladilo njihovo kožo.
- Poskrbite, da na posteljici ni odbojnikov ali odej, da lahko zrak kroži.
- Viseče mokre brisače nad stoli ali okni hladijo zrak.
- Nepremočljive liste pokrijte z več plastmi bombažne rjuhe za vpajanje znoja.
- Odstranite nepotrebno posteljnino in se odločite za hladno spalno vrečo.
- Če je vaš otrok še vedno vroč, naj spi v telovniku in plenici ali celo samo v plenici.
- Termometer vam bo pomagal spremljati temperaturo otroške sobe. Vaš dojenček bo najbolj udobno spal, ko je v njegovi sobi med 18C in 20C.
- Ne pozabite, da se temperatura zraka ponoči običajno ohladi. Če želite ugotoviti, ali ima vaš dojenček udobno temperaturo – ne prevroče, ne prehladno – ga potipajte na zadnji del vratu. Tako boste dobili natančen občutek, kako toplo ali mrzlo je ostalo telo, saj je blizu jedra. Roke in noge ne kažejo notranje temperature dojenčka, temveč odražajo temperaturo zunanjega zraka.
Bolni dojenčki in otroci potrebujejo posebno nego v vročem vremenu

Tudi pri milejših boleznih, kot sta prehlad ali gastroenteritis, dojenčki in majhni otroci potrebujejo posebno nego v vročem vremenu. Te bolezni same po sebi pogosto privedejo do rahlega dviga temperature, v vročem vremenu pa lahko pride do dehidracije.
Pogosto dojenje in dodatni napitki so pomembni, če je vaš otrok bolan. Če želite ohladiti vroče telo dojenčka ali otroka, poskusite s pogostimi mlačnimi kopelmi – Nikoli pa ne s hladnimi. Če otroka ne uspete pohladiti, poiščite pomoč.
Zaščita pred soncem je izrednega pomena.
Zaščita kože pred soncem je pomembna, ko gre za vas ali za vašega otroka. Današnji izdelki za zaščito pred soncem niso le izjemno učinkoviti pri zaščiti pred UV-poškodbami, temveč so na koži nevidni. Čeprav raznolikost morda ni glavna težava, so trditve o varnosti, učinkovitosti in o razliki med naravnimi in tradicionalnimi kremami, povzročile zmedo med potrošniki.
Kot vemo, UVB žarki povzročajo sončne opekline, UVA žarki pa povzročajo kožnega raka in prezgodnje staranje. Torej, vedeti moramo, kateri izdelki zagotavljajo zaščito širokega spektra. Pred generacijami je bil najbolj znan način zaščite pred soncem nošenje oblačil z dolgimi rokavi ali pokrivala. Če ste bili neprevidni in je vseeno prišlo do opeklin na vaši koži, jo poizkusite pohladiti tako, da uporabite gel Aloe vera. Za večjo učinkovitost ga hranite v hladilniku.
Naravna kozmetika Lavera
V Laveri vsak izdelek kot aktivne sestavine uporablja čiste naravne izvlečke in eterična olja, ki zagotavljajo resnične naravne koristi. Lavera razvija vsako formulo v skladu z najstrožjimi naravnimi in kakovostnimi standardi. Kozmetika Lavera ponuja izdelke za nego kože, nego las in ličila, ki so tako zeleni kot učinkoviti. Lavera se zavezuje, da bo v celoti razkrila vse sestavine vsakega izdelka in vzorca. Noben izdelek ne vsebuje parabenov, SLS in sintetičnih konzervansov. Za več informacij o liniji za nego obraza Lavera, v spletni trgovini BioKatka.si obiščite kategorijo naravna kozmetika in si izberite svoj produkt.

Mateja Cvetko

Latest posts by Mateja Cvetko (see all)
- C vitamin: Ključni Element za Zdravje in Odpornost - December 18, 2023
- Ženske Jope: Udobnost, Stil in Toplina v Hladnejših Mesecih - November 16, 2023